Pietní akt na počest spojeneckého pilota poručíka Billa Preddyho v Záluží 16.4.2022

 

Od 12.00 hod. očekáváme příjezd vojenských vozidel a přelet armádní letky. Součástí pietního aktu bude položení květin k pomníku.

Pietní akt na počest spojeneckého pilota poručíka Billa Preddyho, Záluží 17.4.2010

 

Z historie

Poručík Bill Preddy - 339th Fighter Group, Zdroj: www.preddy-foundation.orgBlížil se konec války a letecké síly Spojenců nepřetržitě útočily na německé vojenské a mocenské cíle. Letecká bojová squadrona v síle 19 strojů pod vedením kapitána Raymonda F. Reutera 17.dubna 1945 doprovázela bombardéry při útoku na letiště v Eisendorfu, v Klatovech a v Praze.

Na jih od Prahy zaregistroval kapitán Reuter s poručíkem W. R. Preddym německého proudového stíhače Me-262, kterého začali pronásledovat. Naposledy se kapitán Reuter ozval v palubním radiu ve 14,45 hod. Rychlejší německý letoun se vzdálil a lehce poškozen bez problémů přistál na svém mateřském letišti v Plané u Českých Budějovic. Oba a  merické letouny zaútočily na letiště, přičemž byly zasaženy protileteckou palbou lehkého flaku.

Poškozený stroj kapitána Reutera se zřítil na okraji Farského lesa v  katastru obce Boršov nad Vltavou, tělo kapitána Reutera bylo výbuchem roztrháno. Druhý mustang s těžce zraněným poručíkem Preddym spadl nedaleko obce Záluží. Pilot byl převezen do nemocnice v Českých Budějovicích, kde o tři dny později zemřel.

Místo nehody bylo zajištěno do třiceti minut četníky, wehrmachtem a  gestapem. Kapitán Reuter byl pohřben na boršovském hřbitově, později byly jeho ostatky exhumovány a převezeny na na US Military Cemetery Lorraine u městečka St. Avold ve Francii. V den tragédie bylo kapitánu Reuterovi 28 let a 2 dny.

Jan Zeman

Další informace:

 

 

Obec Dolní Třebonín

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: